Czerwiec 2019 rok
Do roli przedsiębiorcy przygotowywałam się 2 lata. Przygotowania do tej roli wyglądały tak, że pracując na pełnym etacie w Spółce Skarbu Państwa. rozpoczęłam jednocześnie współpracę z dwoma firmami szkoleniowymi. Pracowałam 7 dni w tygodniu: praca na etacie zajmowała mi czas od poniedziałku do piątku, w weekendy zaś szkoliłam dla dużych firm, lub sama się szkoliłam.
Pierwsze 3 lata mojej firmy (już bez etatu), opierały się na kontynuacji współpracy z dwoma firmami, od których otrzymywałam konkretne zlecenia oraz na współpracy z jedną Uczelnią, jako wykładowca. To było powiązane z moim rozwojem naukowym i studiami doktoranckimi, na które się dostałam. Na tym etapie nie negocjowałam stawek, średnio skupiałam się na finansach firmy, mało inwestowałam w firmę, za to dużo w swoje umiejętności. Bardzo określałam swoje cele zawodowe oraz wysokość przychodów. Mocno pracowałam z jakością usług dając dodatkowe wsparcie firmom za darmo. To mnie wtedy mocno wyróżniało. Pracowałam 7 dni w tygodniu po średnio 8-10 godzin. Weekendy naprzemiennie zajmowały mi, albo szkolenia albo studia.
Po 3 latach prowadzenia firmy w taki sposób zmieniłam strategię działania i skupiłam się na opracowywaniu autorskich usług, jeszcze mocniej i świadomie zaczęłam rozwijać usługi coachingowe, zakończyłam współpracę z Uczelnią z początku działalności i zaczęłam z kilkoma Uczelniami z wyższej półki. Zaczęłam pracować z podejściem do zarabiania pieniędzy, do moich unikalnych umiejętności oraz do budowania owocnej współpracy z innymi trenerami i coachami przy większych projektach. Zaczęłam tworzyć kompleksowe oferty w zakresie coachingu i wychodzić z nimi na rynek, do określonego klienta. Zaczęłam też powoli rozstawać się z firmami, które na początku dawały mi zlecenia, na rzecz współpracy z firmami z pierwszej 10tki w Polsce. Podjęłam też wyzwanie w obszarze edukowania (obszar zarządzania) służb skarbowych w Polsce. Pracowałam 5 dni w tygodniu po 8 godzin, co drugi weekend na uczelniach, zaczęłam też planować sobie wolniejsze dni.
Po 6 latach prowadzenia firmy, a 8 latach pracy w obszarze budowania kompetencji przedsiębiorczych, zaczęłam kolejną zmianę strategii mojej firmy. To zbiegło się z urodzeniem mojej córci. Zdecydowałam się na skupieniu na trzech moich obszarach: 1.coaching i E-coaching, 2. dydaktyka (nauka), 3.doradztwo i usługi konsultingowe. Oznaczało to, że po prawie 18 latach zeszłam z sali szkoleniowej i teraz tylko w bardzo wyjątkowych przypadkach decyduje się złożyć swoją ofertę, a jeśli jest to możliwe i budżet firmy na to pozwala, realizuje doradztwo i warsztaty strategiczne. Uczenia umiejętności czy prowadzenia ludzi przez proces już nie praktykuję. Obecnie potrafię całkiem nieźle negocjować i wyceniać swoje usługi, na takim poziomie, że każda z zaangażowanych osób ma zarobek, a klient określone korzyści, potrafię też odmawiać profesjonalnie i nie angażować się w każdą propozycję, jaka tylko się pojawi. Stoję przed decyzją, czy chcę wykorzystać media do sprzedaży usług czy jeszcze mocnej przechodzę na tryb spotkań i bezpośredniego kontaktu z klientem. Dałam sobie czas na podjęcie decyzji do końca lipca. Mam też przed sobą do podjęcia poważne decyzje strategiczne, gdzie każda wiąże się z roczną pracą nad określonymi kompetencjami. Pracuję 15 dni w miesiącu z klientem, co drugi weekend na uczelniach, dużo czasu przeznaczam na relaksowanie się, rozwój własny i na tworzenie nowych koncepcji.
Z tego miejsca, na jakim obecnie jestem przedstawiam wskazówki dla przyszłych mikro przedsiębiorców:
- Koncentruj się od początku na kliencie i ucz się mówić o tym, co dostarczasz, co jest Twoją specjalizacją, co konkretnie robisz. To jest naprawdę bardzo ważne, żeby wiedzieć, co się konkretnie robi i jaką to wartość może przynieść klientowi. Pamiętaj jednak, że za każdą historią/ opowiadaniem musi stać mocna usługa, nie odwrotnie.
- Miej swój plan działania z celami, własnymi pragnieniami rozwoju, ale bądź też otwarty na różne okazje, które choć obarczone ryzykiem mogą Ci przynieść nowy dochód. Naucz się odcinać od firm, osób, które na pewnym etapie rozwoju Twojej firmy, już nie wspierają Twoich celów czy planów biznesowych. To jest bardzo ważna umiejętność, która wymaga uważności na tym, co dla nas i dla naszej firmy jest ważne (Wasza obecność w biznesie) oraz odwagi rozstawania się z tymi, którzy jednak dają jakieś zlecenia.
- Dokonuj podsumowania działania firmy każdego roku, co najmniej w obszarach: finanse, klienci, rozwój własny, rozwój firmy. Sprawdzaj ze sobą, czy jesteś z tym ok., czy może wykonałeś/łaś dużo pracy, a efekty są poniżej. Tylko wtedy możesz dokonać zmiany, jeśli wiesz, co masz i co to dla Ciebie znaczy. Takie konfrontacje z faktami, nie naszym wyobrażeniem o firmie, są potrzebne do rozwoju Waszego i do rozwoju Waszej firmy.
- Koniecznie dbaj o swoją energię, o swoje zasoby oraz o to, żeby w Twoim życiu była zabawa, czas na relaks, żebyś nie gnał/ła w kołowrotku pracy, zaniedbując różne sfery swojego życia. Tak bycie przedsiębiorcą to konkretna i systematyczna praca i dlatego musisz nauczyć się dbać o siebie, żeby ją wykonywać.
- Licz pieniądze. Czasami zamówienie się opłaca, a czasami więcej jest kosztów i Twojego zaangażowania, niż jest to warte. Czasami udział w przedsięwzięciu opłaca się tylko z powodu nauki czegoś konkretnego, ale dla Ciebie ta nauka związana jest z konkretnym Twoim planem i celem. Sprawdź potrzebne dane zanim podejmiesz decyzję, nie zgaduj i nie wymyślaj, że coś znaczy to czy tamto, konkretnie spytaj.
- Każdy etap Twojego działania jest ważny i będzie wartościowy jeśli wyciągniesz wnioski i docenisz, co osiągnąłeś/łaś. Jeśli myślisz, że możesz jakiś etap przeskoczyć, jeśli marzy Ci się od razu mieć idealnych klientów i bardzo wysokie zarobki to wiedz, że to iluzja. Dorastanie do rozwoju własnej firmy, do wysokich stawek, do Klientów, którzy zapłacą od 1 tys. w zwyż za sesję to proces.
Potrzebujesz konkretnego wsparcia na Twojej drodze zawodowej? Myślisz o osobistej samodzielności, ale etat daje Ci poczucie bezpieczeństwa i tkwisz w pragnieniu, którego nie spełniasz? Zapraszam na bezpłatne konsultacje i sprawdź, co możesz zrobić dalej ze swoim pragnieniem.